Test zahradních drtičů 2024

Sdílejte

Publikováno v časopise 2/2024

Majitelé zahrad dobře vědí, že při údržbě zeleně vzniká spousta odpadu. K jeho zkrocení a dalšímu využití se hodí zahradní drtič. Do laboratoře jsme poslali osm válcových, šest nožových a jeden turbínový model. Vyzkoušeli jsme, jak si poradí s větvemi různých tlouštěk a tvarů, křovinami či měkkou zelení. Dozvíte se, který drtič poslouží nejlépe, zda jsou válcové i nožové modely stejně dobré a jaké jsou jejich slabiny.

Zahradní drtiče v testu

Výsledky všech zahradních drtičů najdete v naší databázi.

Zahradnímu nářadí se v dTestu věnujeme pravidelně a nyní jsme arzenál našich testů rozšířili o drtiče větví. Jejich úkolem je schroupat všemožné přebytky a odpad vznikající při údržbě zeleně. Zdaleka se přitom nehodí pouze na likvidaci prořezaných větví, měly by zvládnout rozmělnit například také živý plot, břečťan, rostliny či plevel ze záhonků. Vzniklou drť lze následně využít k mulčování, kompostování nebo i topení. Místo pálení či městnání na kompost tak dáte odpadu nový život, nebo alespoň značně úspornější formu.

Válce, nože a turbína

Na trhu je k dostání několik typů zahradních drtičů. Do našeho výběru jsme zařadili osm válcových, šest nožových a jeden turbínový model. Blíže se s jednotlivými typy můžete seznámit v článku nebo nákupním průvodci. Testované drtiče mají elektrický pohon s kabelem. Výjimkou je akumulátorový model značky Ryobi. V nabídce drtičů je to spíše okrajová záležitost, ale potvrzuje obecný rozmach aku zahradní techniky.

Zatímco nejlevnější drtič v testu stál tři tisíce, cena toho nejdražšího se vyšplhala na 14 tisíc korun. Obecně bývají o něco cenově dostupnější nožové drtiče. Výsledky zkoušek ukázaly, že cena rozhodně nemusí být při výběru dobrého drtiče určující.

Drtivý souboj

Zakoupené drtiče jsme svěřili do rukou zkušených odborníků z laboratoře specializující se na zahradní techniku. Drticí schopnosti přístrojů testovali vždy dva pracovníci na několika různých materiálech, aby prověřili jejich všestrannost a odhalili případné slabiny. Konkrétně se přístroje nejprve „krmily“ čerstvými rovnými větvemi z keřů, které by měly být pro drtiče poměrně snadným úkolem. Následovaly čtyři obtížnější suroviny: košaté a trnité křoviny, odřezky jehličnatých stromů, tlustější tvrdé větve o maximálním průměru, který jednotlivé drtiče umožňovaly, a také vláknité rostliny.

Co také testujeme

Zahradnímu nářadí a úpravě dřevin se dTest věnuje pravidelně. Otestovali jsme pro vás:

Posuzovala se jemnost a kvalita drcení a jeho celkový průběh. Sledovali jsme, zda a jak často se přístroj ucpával, jak náročné bylo ho odblokovat a kolik materiálu dokázal za stanovený čas nadrtit. Do celkového hodnocení dále promluvily zkoušky obsluhy, manipulace a hlučnosti. Laboratoř také prověřila, zda drtiče splňují nároky bezpečnostních norem.

Jak vybrat nejlepší drtič

Ze zkoušky drcení vyšlo hned několik modelů s dobrým hodnocením přesahujícím 70 %. Narazili jsme však i na drtiče, které se často ucpávaly a zasekávaly, větve se do nich špatně dávaly a práce byla krkolomná a zdlouhavá. Poradíme vám s výběrem zahradního drtiče. Díky dTestu zjistíte, zda jde o kvalitní přístroj, či nikoliv. Výběrem toho správného drtiče ušetříte peníze i starosti.

S našimi nezávislými testy si můžete předem udělat obrázek o tom, jak se s výrobkem pracuje, co od něj očekávat a jaké může mít slabiny. Místo subjektivní recenze zahradních drtičů dostanete fakta a reálná data o kvalitách a výkonech testovaných přístrojů.

Než se pustíte do vybírání, nezapomeňte si přečíst také našeho nákupního průvodce s užitečnými tipy a radami.


válcové zahradní drtiče (porovnat)

nožové zahradní drtiče (porovnat)

turbínový zahradní drtič (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Zahradní drtiče (15 výrobků)
poslední aktualizace: 1.2.2024


Přihlásit